„Projekt Breslau” – Recenzja. Klub Recenzenta

Przedstawiamy kolejną zrecenzowaną przez nas powieść, oczywiście zachęcając do jej przeczytania 🙂

Książka pt. „Projekt Breslau”  napisana przez Magdalenę Zarębską jest powieścią skierowaną głównie do młodzieży , ale jest również dobra dla starszych osób. Opowieść jest wydana w miękkiej oprawie i liczy sobie łącznie 320 stron.

Akcja toczy się we współczesnym Wrocławiu i opowiada o przygodach Ady, Olgi, Natalii, Adama, Leona i Maksa, którzy zainteresowali się historią miasta. Gimnazjaliści, będący bohaterami powieści, to z pozoru najzwyczajniejsze nastolatki. Niektórzy lubią przedmioty ścisłe, inni są typowymi humanistami. Nikt nie spodziewałby się po nich niczego niezwykłego. Nieoczekiwanie nagle znajdują się w najważniejszych dla mieszkańców Breslau wydarzeń przez zajrzenie do magicznego kufra. Są przerażeni zaistniałą sytuacją. Widzą  to czego by się nie spodziewali:  wybuchy, miliony żołnierzy. Znaleźli się w środku pierwszej Wojny Światowej. Jednak mimo tego nie zapomnieli o pięknym Wrocławiu. Podziwiają całe tętniące życiem miasto, którym są wręcz nim zafascynowani oraz odczuwają to samo co ludzie wtedy żyjący.

Książka pokazuje, że wszystko może być piękne tylko wystarczy się temu przyjrzeć. Pełna przygód i akcji wciąga czytelnika w swój wyjątkowy i klimatyczny świat. Jest idealna, pisana prostym zrozumiałym językiem dla każdego. Poucza i daje do myślenia. Poleciłabym tą książkę zarówno młodzieży jak i dorosłym pragnącym przeczytać na pozór coś zwykłego, ale jednak dającego niespodziewaną przyjemność z czytania. Dodatkowo sama historia próbuje uczyć nas empatii. Próbuje nam ukazać uczucia osób od wszystkich stron, przez co  również dochodzi do zastanowienia się nad naszą opinią na temat innych. Autora „kazała” nam zaakceptować pewien stan rzeczy, gdy czytało się tą książkę. Nie wyjaśnia szczegółowo – wszystko się po prostu dzieję.  Jednak pomimo to z pozoru zwykła książka potrafi ukazać ważne wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości .