Obchody 75. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Czym jest pamięć? To nieodzowna część naszego życia, dzięki której minione wydarzenia będą mogły pozostać z nami na zawsze. Pamiętając, możemy czcić tych, którzy oddali życie za ojczyznę i choć niewinni, zginęli.

13 IV 2015 roku o godzinie 10:00 na Placu Teodora Stosika w Zawierciu miały miejsce obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Czciliśmy pamięć nie tylko ludzi, którzy byli związani z Zawierciem, ale też wszystkich, którzy zginęli w Katyniu siedemdziesiąt pięć lat temu oraz ofiary katastrofy smoleńskiej. Po części artystycznej, którą zaprezentowali uczniowie z Gimnazjum nr 1, nastąpiło zaprezentowanie sztandarów wszystkich zebranych szkół, po czym minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych. Następnie mieliśmy okazję wysłuchać przemowy okolicznościowej, po której katyn
nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej. Oprócz delegacji szkół wieńce złożyli również przedstawiciele władz miasta, policji, społeczności kombatantów oraz posłowie. Atmosfery skłaniającej do refleksji dodała pogoda. Wiatr miarowo poruszał gałęziami zasadzonych kilka lat temu Dębów Pamięci.

Czasami spotykamy się ze stwierdzeniem, że historia lubi się powtarzać. Dlatego też powinniśmy czerpać jak najwięcej nauki z tej historii, aby, szczególnie ta tragiczna, już nigdy więcej się nie powtórzyła.

 

Aleksandra Krakowiak