,,Wschód’’ Andrzeja Stasiuka – Klub Recenzenta

,,Wschód’’ Andrzeja Stasiuka możemy porównać do opowieści o niezapomnianej i intrygującej podróży. Pisarz dzięki wszechobecnie panującej dynamice pozwala czytelnikowi sprawnie przenosić się w przestrzeni czasowej jaki i w różne często bardzo odległe miejsca. Dzięki temu możemy zgłębić swoją wiedzę o odległych, aczkolwiek często kulturowo bliskich nam krajach takich jak Rosja, Mongolia czy Chiny. Niesamowite podróże, z którymi mamy do czynienia w tekście oprócz znaczenia dosłownego niosą znaczenie ukryte ujawniające polityczne mechanizmy funkcjonowania naszego kraju, które były wykorzystywane podczas panującego komunizmu. Możemy także dowiedzieć się w jaki sposób w przeszłości Wschód jako ogólnie pojęta kraina geograficzna górowała w codziennym życiu społeczeństwa polskiego oraz o tym, że ślady tamtego okresu odcisnęły tak silne piętno na Polakach, że jest ono widoczne do dzisiaj wśród nas.

Andrzej Stasiuk w swojej opowieści wyjątkowo oddziałuje na nasze zmysły i wyobraźnię, dzięki czemu zastosowany przez niego zabieg pozwala nam – czytelnikom na bardzo czytelny odbiór dzieła. Odnosimy wrażenie, jakbyśmy znaleźli się wraz z autorem tekstu w tych wszystkich odległych miejscach i odczuwali te same emocje co pisarz, którego można utożsamiać z bohaterem.

We ,,Wschodzie’’ ważą rolę odgrywa także wątek przemijania, którego szczegółowe znaczenie możemy odnaleźć w epizodach związanych ze spotkaniami pisarza i jego matki. Jest ona starszą kobietą, która nie może odnaleźć się we współczesnym świecie, żyje cały czas przeszłością, a ta wywarła na niej aż taki wpływ psychiczny, że nie może o niej zapomnieć.

Książkę autorstwa Andrzeja Stasiuka zdecydowanie można polecić wszystkim tym, którzy są ciekawi świata, a także chcieliby wiedzieć jak kształtowała się ich ojczyzna. Po zaznajomieniu się z treścią utworu, jesteśmy w stanie porównać sobie czasy współczesne z komunistyczną Polską, w której wychowywał się młody autor, co świadczy o tym, że książka pt.: „Wschód” jest źródłem informacji o wysokiej wiarygodności.

Karol Cichoń