Uczniowie z KATOLIKA udzielają pomocy

Dnia 26.05.2015r. po raz kolejny odbył się Regionalny Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla uczniów gimnazjum, zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM’ i Ochotniczy Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie.

Celem konkursu było: kształtowanie właściwych postaw młodzieży w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia, CIMG6797wyrabianie postawy gotowości do nie sienia pomocy potrzebującym, humanitaryzmu i altruizmu, rozwijanie zdolności organizatorskich i komunikacyjnych oraz umiejętności przywódczych, popularyzacja problematyki związanej z pierwszą pomocą przedmedyczną.

Wśród dwunastu reprezentacji różnych gimnazjów z regionu w zmaganiach konkursowych uczestniczyli także uczniowie klasy II Katolickiego Gimnazjum Kasprzak Paula i Krzysztofczyk Jakub.

Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym uczestnicy odpowiadali na pytania testowe dotyczące teoretycznych podstaw udzielania pierwszej pomocy. W drugim etapie sprawdzali praktycznie swoje umiejętności wykonując zadania polegające między innymi na: przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej, opatrywaniu ran, unieruchamianiu złamań, udzieleniu pomocy pomoc kobiecie ciężarnej podczas ataku drgawek. Aby nadać realizmu do zaimprowizowanych scenek w role „poszkodowanych” wcielili się uczniowie sąsiedniej szkoły, którzy świetnie wywiązali się z zadania. Były krzyki „oj boli”, „ała moja noga”, narzekania, wołanie o pomoc. Wśród poszkodowanych „krążyli” także, jak podczas realnego zdarzenia „gapie”, których zadaniem było przeszkadzanie osobom udzielającym pomoc, komentowanie ich czynności, aby w ten sposób dodatkowo utrudnić zadanie. Każda wykonywana czynność była punktowana przez zawodowych ratowników medycznych.CIMG6799

Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze. Sprawnie i pewnie wykonywali konkursowe zadania zdobywając wyróżnienie. W nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy, które na zakończenie wręczyła Pani Dyrektor WOM Katarzyna WILK.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Dnia 9 czerwca nasza drużyna weźmie udział w kolejnym konkursie z zakresu pierwszej pomocy – trzymajcie kciuki.

 

CIMG6785

Jakub KRZYSZTOFCZYK