Pamiętajcie o miłości – Klub recenzenta

Historia pewnej miłości

„Pamiętajcie o miłości” Frossarda to książka, której celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie kim tak naprawdę był Maksymilian Maria Kolbe, znany jedynie jako ten, który poświęcił życie za drugiego człowieka. Czy należy postrzegać go tylko przez pryzmat męczeńskiej śmierci? Książka daje odpowiedź. Czytelnik może zbudować obraz osobowości świętego, dla którego najważniejszy był człowiek. Obraz człowieka niezwykłego, pełnego pasji, oddanego Bogu i Maryi.

Kolejne karty książki pozwalają spojrzeć na Maksymiliana Kolbe jako na ubogiego zakonnika, którego charakteryzuje pokora, skromność i determinacja w dążeniu do celu, a tym była z jednej strony troska o zbawienie każdego człowieka, z drugiej natomiast głoszenie słowa Bożego w czasach dla świata najtrudniejszych.

Wielokrotnie zastanawiamy się, dlaczego Kolbe poświęcił własne życie, dlaczego dobrowolnie poszedł na śmierć. Po przeczytaniu biografii pióra Frossarda odpowiedź wydaje się być oczywista. Maksymilian Maria Kolbe, zakonnik, w całym swoim życiu kierował się miłością, która odzwierciedlała tę miłość, jaką obdarzył nas Bóg. Kolejne fakty o ojcu Maksymilianie Kolbe czynią z biografii niezwykłą opowieść o życiu, zaangażowaniu, świętości a książce daleko tym samym do tradycyjnej biografii czy utworu hagiograficznego. Frossard pisze o doświadczeniach mistycznych Kolbego, o tym, co wyróżnia go spośród innych świętych. Poznajemy wiele faktów z życia świętego, jednak nie są one podane w sposób suchy. Wszystkie tworzą opowieść o człowieku niezwykłym, a jakże zwyczajnym, silnym ale i ze słabościami.

Frosard na kartach biografii dokonuje rzeczy niezwykłej. Historię zakonnika czyni okazją do rozważań natury głębszej. Za jej sprawą dokonuje rozrachunku z dwudziestowiecznym światem. Krótko i bez zawahania udziela odpowiedzi na pytanie o przyczynę zła w świecie.

Portret Maksimiliana Marii Kolbe kreśli Frossard z niezwykłą precyzją i lekkością, przedstawiając świętego w sposób niezmiernie intrygujący. Nie nudzimy się po przeczytaniu kilku pierwszych stron, co więcej, mamy ochotę na kolejne fakty i dane. Poznajemy człowieka, który choć stał się legendą, pozostaje człowiekiem. W biografii pełno jest emocji. Widzimy determinację człowieka, który postępując wbrew zdrowemu rozsądkowi, każdą swą decyzją zbliża się do świętości.

Frossard w powieści całkowicie oddaje się pasji pisania. Jego styl żywy, barwny, błyskotliwy nie pozwala się nudzić podczas lektury ani przez chwilę.