Narodowe Święto Niepodległości. Obchody szkolne

Bóg. Honor. Ojczyzna. Te hasła towarzyszyły naszym przodkom, gdy walczyli o niepodległość Polski. Dzięki nim mieli siłę, aby wierzyć w zwycięstwo i wytrwać w boju, przez co w 1918 roku, po 123 latach niewoli, jaką zgotowali nam zaborcy, Polska odzyskała niepodległość i po długiej nieobecności wróciła na mapę świata.

11 listopada każdego roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jest to upamiętnienie dnia, w którym Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Później, stopniowo, z pomocą innych osób odbudowywał on nasz kraj. W dniu tym nie tylko radośnie świętujemy, wspominamy również tych, którzy w walce za ojczyznę oddali życie.

9 listopada odbyły się w naszej szkole obchody Święta Niepodległości. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie historię polskich zrywów narodowo-wyzwoleńczych oraz zaśpiewać pieśni patriotyczne, między innymi „Rotę”, „Białe róże” czy „Mazurek Dąbrowskiego”, które przygotował szkolny chórek.   św n sz

 

Mieliśmy również okazję wziąć udział w obchodach tego świętach zorganizowanych przez władze miasta Zawiercia oraz lokalny NSZZ „Solidarność”. W tym roku po raz pierwszy oba te organy wzięły udział we wspólnych uroczystościach, które rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Następnie, udaliśmy się na cmentarz, aby pomodlić się, złożyć kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz wysłuchać pieśni patriotycznych.

Wspaniałą, podniosłą atmosferę uroczystości stworzyły między innymi inspirujące kazanie podczas mszy świętej, obecność kawalerii, pocztów sztandarowych oraz orkiestry.

Analizując wydarzenia, które mają obecnie miejsce w różnych częściach świata oraz biorąc pod uwagę to, iż nasi przodkowie zginęli w boju, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju, możemy wyciągnąć z tego pewną naukę. Bądźmy prawdziwymi Polakami, szanujmy nasz kraj i nie szkodźmy mu, ponieważ mamy z czego być dumnymi.

św n sz 2

 

Aleksandra Krakowiak