Młodzi ratownicy z Katolika

Dnia 28.04.2015r. odbył się Turniej Wiedzy z zakresu Pierwszej Pomocy dla szkół gimnazjalnych z terenu miasta „Złote ABC młodego ratownika” o puchar Dyrektora Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu. Nasze Gimnazjum reprezentowane było przez: Paulę Kasprzak, Adriana Wójcika i Jakuba Krzysztofczyka.

Turniejowe zmagania przebiegały w dwóch etapach. W pierwszym zawodnicy zmagali się z pytaniami testowymi dotyczącymi teoretycznych podstaw udzielania pierwszej pomocy. Druga – praktyczna część turnieju polegała praktycznym udzieleniu pomocy przedmedycznej osobie będącej w stanie zagrożenia życia i zdrowia. W tej części nasi reprezentanci wykazywali się umiejętnością wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej, opatrywania i unieruchamiania złamanych kończyn, opatrywania ran.

Po zakończeniu konkurencji w oczekiwaniu na podliczenie wyników Ochotnicza Straż Pożarna z Marciszowa przeprowadziła pokaz ratownictwa technicznego z użyciem różnego sprzętu ratowniczego. Zobaczyliśmy jak ratują poszkodowanego z samochodu. W ruch poszły hydrauliczne nożyce i inny specjalistyczny sprzęt, odłamki szyb sypią się do wnętrza pojazdu, w którym czeka „na ratunek” poszkodowany kierowca. Odcięty dach zostaje odchylony torując drogę do rannego, jeszcze tylko kolumna kierownicy i już można wydobyć kierowcę na zewnątrz. Akcja zakończyła się sukcesem.

Po pokazie chętni mogli spróbować swoich sił i wystąpić w roli strażaka – ratownika. Po założeniu hełmu i kurtki przystąpili do działania. Pod czujnym okiem zawodowców rozbijali szyby w drugim samochodzie, odcinali nożycami słupki.  Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze swojej „pracy”.

Nadszedł moment, na który każdy czekał z zapartym tchem – ogłoszenie wyników. W rywalizacji nasz zespół zajął II miejsce ustępując zespołowi z Gimnazjum Nr 2.

Gratujemy i życzymy sukcesów w następnym turnieju.

Jakub KRZYSZTOFCZYK

CIMG6648 CIMG6677 CIMG6689