Maj miesiącem świąt narodowych

Maj . . . dla Polaków to czas szczególny, ale nie tylko dlatego, że robi się coraz cieplej, można rozpocząć sezon grillowy czy tradycyjnie posadzić kwiaty w ogrodzie.
Maj jest wyjątkowy, ponieważ to miesiąc, w którym mamy najwięcej świąt związanych z historią naszego kraju.
1 maja to Święto Pracy, 2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast 3 maja obchodzimy dzień upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Kolejnym ważnym świętem jest 8 maja, czyli Narodowy Dzień Zwycięstwa, który ma związek z zakończeniem II wojny światowej. Jest to święto młode, ponieważ zostało ono uchwalone pod koniec kwietnia tego roku, jednocześnie znosząc obchodzone 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności.
3 oraz 9 maja zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające te ważne wydarzenia z historii Polski. Miały one miejsce w godzinach porannych na placu Teodora Stosika w Zawierciu. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta, instytucji publicznych oraz organizacji związanych z naszym regionem i jego historią, a także uczniowie szkół wraz z opiekunami. Uroczystości składały się z części oficjalnej, czyli przywitania gości, oraz artystycznej. Nastąpiło również złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Uroczystość swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe placówek edukacyjnych i nie tylko.
Dla nas, którzy czekaliśmy na sztandar szkoły piętnaście lat, to wielka radość móc zaprezentować go światu i dumnie przy nim kroczyć. Dlatego też z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej okazji, kiedy będziemy mogli to uczyć oraz oddać należne honory przodkom, którzy bohatersko walczyli o naszą wolność.

WP_20150503_003 WP_20150503_004
Aleksandra Krakowiak