Literackie Zaduszki

Kilka dni temu przeżywaliśmy Święto Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Modliliśmy się za naszych bliskich – w ten sposób ich wspominaliśmy. Są jednak tacy ludzie, z którymi, wydawać by się mogło, nie jesteśmy związani. Jest inaczej, coś nas jednak łączy. Mam na myśli literatów, znanych w całej Polsce i nie tylko, którzy urodzili się w Zawierciu, niektórzy z nich pisali o naszym mieście.
5 XI 2015 w klubie „Novum” odbyły się Literackie Zaduszki, które rozpoczęły nowy sezon Czwartków Literackich . Spotkanie poprowadził pan Bogdan Dworak. Poprzez czytanie poezji oraz prozy wspominaliśmy zmarłych już twórców, którzy byli związani z Zawierciem. Usłyszeliśmy utwory Haliny Snopkiewicz, Wiktora Weintrauba, Juliana Majcherczyka oraz Stanisława Wernera. Dzięki jednej z naszych polonistek, pani dr Aleksandrze Cios-Goldsztajn, dwie uczennice naszego liceum, Gabriela Koczur oraz Aleksandra Krakowiak, miały okazję owe utwory zaprezentować. Nastrój zadumy współtworzyły dźwięki dobiegające ze strun gitary.
Było to niesamowite doświadczenie, ponieważ dzięki temu ponownie zostały odkryte naprawdę wspaniałe utwory, o których istnieniu część z nas dalej nie wie.
Serdecznie zachęcam do tego, aby każdy miłośnik literatury i nie tylko sięgnął po choć jedno z dzieł naszych rodzimych twórców, ponieważ naprawdę warto!
Aleksandra Krakowiak