Lekcja edukacji dla bezpieczeństwa w 34 Śląskim Dywizjonie Rakietowym

29 września 2015r. uczniowie klasy I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Jednostce Wojskowej 3146 stacjonującej w Bytomiu.

imag0381

Podczas zwiedzania sali tradycji jednostki mieliśmy okazję zapoznać się z tradycjami i dniem współczesnym jednego z rodzajów Sił Zbrojnych RP – Wojskami Obrony Przeciwlotniczej wchodzących w skład Sił Powietrznych. Mogliśmy również zobaczyć rozwój broni przeciwlotniczej od pamietającego czasy II wojny światowej wielokalibrowego karabinu maszynowego, całą generację armat przeciwlotniczych od popularnej w latach powojennych kalibru 37 mm, aż po bardziej współczesne armaty kalibru 57mm i 85mm. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych pochodzące z muzealnych już zestawów typu: SA-75 „Dźwina”, S-75W „Wołchow” i S-125 „Newa”.

Obecnie podstawowym uzbrojeniem dywizjonu jest w zmodernizowany przez polskich specjalistów przeciwlotniczy zestaw rakietowy S-125 Newa SC. Do osłony dywizjonu wykorzystuje przeciwlotnicze karabiny maszynowe typu ZU-23-2 i przenośne zestawy rakietowe typu „Strzała”.

imag0382

Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudził też wycofany z eksploatacji i ocalony przed „pocięciem na żyletki” samolot myśliwski Mig 21, latający kiedyś w barwach pułku lotniczego z Mierzęcic.

Myślę, że tego typu lekcje są ciekawą propozycją nauki, pozwalającą na „dotknięcie” omawianego tematu.

Kuba Krzysztofczyk