Jasełka

Jasełka to widowisko przedstawiające narodzenie Chrystusa, którego nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Ich tradycja wywodzi się z Włoch, a przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu.

Do popularności jasełek przyczynił się klimat mistyczności oraz możliwość uczestniczenia w tajemnicy Bożego Narodzenia. Atrakcyjność tej ludowej sztuki podnosił dobór i sposób przedstawienia postaci uczestniczących w scenie: narodziny Zbawiciela, agrarne elementy dekoracyjne (wół, osioł, siano, żłób, sceny pasterskie), postać okrutnego Heroda, egzotyczni królowie o odmiennym kolorze skóry i kolorowym orszaku, rzeź niewinnych dzieci, śmierć z kosą, aniołowie o olbrzymich skrzydłach oraz diabły, żydzi, mieszczanie, rycerze, egzotyczne karawany kupieckie z wielbłądami, chłopi pracujący w polu, kobiety przy żniwach.

Każda z narodowości dodawała do jasełek postacie i sobie tylko właściwe sceny.

W tym roku przygotowaniem szkolnych jasełek zajęli się nauczyciele języków obcych a samo przedstawienie miało niecodzienną formę – odbyło się w trzech językach. Po angielski, rosyjsku i niemiecku. Przedstawienie uświetnił występ szkolnego zespołu muzycznego, który fenomenalnie odśpiewał nie tylko najbardziej znane kolędy ale i świąteczne piosenki.

Niesamowity klimat zbliżający się świąt mogliśmy poczuć już 15 grudnia – uczniowie wystąpili przed nauczycielami i swoimi rodzicami. Niestety po przedstawieniu jasełkowym miała miejsce druga – o wiele mniej przyjemna część wieczoru – zebrania z rodzicami – ale nic nie był w stanie popsuć dobrego humoru. W trakcie wieczoru również miał miejsce kiermasz ciast i ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów, z którego dochód przeznaczony zostanie na szkolny wolontariat.