Gimnazjaliści w teatrze – „Teatralne potyczki”

30 października 2015 roku młodzież z Katolickiego Gimnazjum wzięła udział w spektaklu przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji zatytułowany „Teatralne potyczki”.

„(…) „Teatralne potyczki”, [to spektakl] którego strukturę dramatyczną porządkuje znany zabieg „teatru w teatrze”. Rzecz dzieje się współcześnie, w jednym z większych miast, gdzie zespół aktorski przygotowuje się do kolejnej premiery- „Hamleta”. Podczas gorączkowej próby generalnej pojawia się wiadomość o bliskiej wizycie słynnego reżysera poszukującego nowych twarzy. Przed aktorami otwiera się szansa zrobienia kariery. Wielkie nadzieje mieszają się z szarą rzeczywistością.

Akcja sztuki toczy się w dwóch planach: na scenie (kunszt aktorski) i w garderobie (animozje i różnice pokoleniowe). Wyraziście zarysowane charaktery- drapieżnej Beatrycze, scenicznego wyjadacza Władysława, młodego-gniewnego Michała i gwiazdy tego teatru Czarka- pozwalają stworzyć dramatyczny konflikt między nimi, a jednocześnie uzyskać często efekt komiczny.

Spektakl- wykorzystując znane motywy literackie, rekwizyty, kostiumy i fachowe nazewnictwo- daje możliwość pokazania młodemu widzowi ważniejszych konwencji teatralnych. Jednocześnie odsłania kulisy teatru, przygotowania i próby spektaklu, warunki pracy aktorów oraz wpisane w tę profesję emocje.” (Źródło: http://www.narodowyteatredukacji.pl/repertuar/teatralne-potyczki/)