Gdy STARE miesza się z NOWYM, czyli 100 Zawiercia

Większość z nas mieszka w Zawierciu, jeśli nie, to w najbliższej okolicy, ale wszyscy dobrze je znamy, ponieważ tutaj się uczymy, spędzamy czas z przyjaciółmi, jednym słowem: Zawiercie to ważna część naszego życia. Miasto jest wiekowe, choć prawa miejskie uzyskało w roku 1915, czyli dokładnie 100 lat temu. W związku z tym jubileuszem już po raz dziesiąty został zorganizowany Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Zawierciu organizowany przez Zespół Szkół im. Stanisława Staszica oraz Zespół Szkół im. Oskara Langego pod patronatem m.in. Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.

DSC01374(1)
Głównym celem przedsięwzięcia było zaangażowanie młodzieży w obchody związane ze 100-leciem miasta. Naszym zadaniem było przygotowanie w kreatywny prezentacji multimedialnej, w której zawarliśmy wiedzę o Zawierciu uzyskaną podczas poszukiwania materiałów potrzebnych do prezentacji.
Sam proces jej tworzenia był bardzo ciekawy. Wykorzystaliśmy wiele rekwizytów, takich jak widły, stylowa parasolka przeciwsłoneczna z koronką, wiekowe instrumenty muzyczne czy stroje wzorowane na te z epoki, oraz wiele plenerów, na przykład widok na dworzec kolejowy czy Pałacyk Szymańskiego. Mogliśmy spełnić się również jako aktorzy, niektórzy z nas wcieli się w postać ks. Franciszka Zientary – pierwszego proboszcza w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła czy kromołowskiego rolnika, który nie chciał, aby przez wieś przebiegała trakcja kolejowa, co mogło by wystraszyć krowy, które w efekcie mogły by przestać dawać mleko. Poznaliśmy również wiele ciekawych faktów z historii miasta, poćwiczyliśmy umiejętność znajdywania informacji nie tylko w Internecie oraz świetnie się przy tym bawiliśmy.
Po długim oczekiwaniu, 2 VI 2015 roku nastał dzień ogłoszenia wyników. W godzinach porannych sześć zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych z Zawiercia i okolic, w tym my, zebrało się w Zespole Szkół im. O. Langego w Zawierciu. Najpierw losowo zostały przedstawione oraz zreferowane wykonane przez uczniów prezentacje. Później zostały ogłoszone wyniki. Laureaci nie byli wywoływani pod nazwą szkoły, tylko zespołu, który stworzyli. Nawiązując do historii miasta, nasz zespół nazywał się „kino Stella”, ponieważ takie właśnie kino kiedyś działało w Zawierciu.
Ogromna była nasza radość, kiedy dowiedzieliśmy się, że nasza praca spodobała się jury najbardziej i że zajęliśmy pierwsze miejsce 
Chcielibyśmy serdecznie podziękować pani Agnieszce Fiutak, która rozbudziła w nas chęć poznawania i wspierała nas w tworzeniu tej pracy konkursowej. Dziękujemy!
Mamy nadzieję, że w następnym roku reprezentacja naszej szkoły również osiągnie sukces. Powodzenia.
Aleksandra Krakowiak