Poradnik ucznia czyli słowo o sporcie

Sport to zdrowie

Wielokrotnie słyszeliśmy od naszych bliskich, że sport to zdrowie, ale ile z tego jest prawdą? Czy zdanie to należy rozumieć dosłownie i dotyczy każdego z nas niezależnie od wieku, stanu zdrowia itp.? Postaram się znaleźć odpowiedź na te pytania

Znaczenie

Sport jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia, ale prawie tak jak wszędzie działa na nasz organizm pozytywnie tylko w określonej ilości, ponieważ w przeciwnym razie może być bardzo niebezpieczny. Uprawianie sportu jest bardzo dobrą formą spędzania wolnego czasu, gdyż daje nam on wiele korzyści. Każdy ruch fizyczny chroni nas przed otyłością, słabą przemianą materii, zapobiega niewydolności układu sercowo-naczyniowego oraz eliminuje skrzywienia kręgosłupa, ale najskuteczniejszą formą ruchu jest pływanie. Sport oprócz funkcji poprawiającej naszą sprawność fizyczną korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne – samopoczucie. Należy pamiętać o nie przemęczaniu się, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić nas do śmierci, bądź trwałej utraty zdrowia.

Uniwersalizm sportu

Sport niestety jest nie dla każdego, co oznacza, że nie wszyscy powinni wykonywać te same ćwiczenia. Np. osoba z głęboką skoliozą kręgosłupa nie powinna uczęszczać na siłownię i podnosić ciężarów, gdyż pogłębi to jedynie jej chorobę, natomiast basen dla takiej osoby byłby idealną formą regeneracji w chorobie.

Uwaga!

Gdy uprawiasz sport nigdy:

– nie zażywaj środków dopingujących, czy suplementów diety, gdyż są szkodliwe i łatwo się od nich uzależnić

– nie przemęczaj swojego organizmu

-nie zaczynaj ćwiczeń bez dogłębnej rozgrzewki

Sport jest bardzo dobry i powszechny, ale tylko w odpowiednich ilościach i warunkach.

Tak więc drodzy koledzy i koleżanki, nauczyciele, rodzice i wszyscy, którzy przeczytaliście ten artykuł. Ćwiczcie. Ruch na świeżym powietrzu ma na nas zbawienny wpływ. Nie zaprzepaśćmy szansy na zdrowie.

Karol Cichoń